Ez egy újfajta szénbányászati technológia, amely töredék költséggel képes a szenet felszínre hozni, de nem szén, hanem földgáz formájában – mondta az EnergiaInfó kérdésére Fancsik Tamás, az ELGI igazgatója. Ezzel a megoldással nemcsak a Mecsek, hanem az ország többi, mélyen fekvő, és ki nem aknázott kőszéntelepeinek újbóli kitermelésbe állítása is megoldható.
A technológia nemzetközileg ismert és világszerte egyre inkább alternatív lehetőségként élnek is vele, hiszen alapanyagként használják energia és üzemanyag termelésre. Bár ebben a térségben idén kezdődtek el a kutatások és még csak a kezdeti fázisában tart, de a nemzetközi tapasztalatok szerint versenyképes a földgáz importárához képest. Valamint a technológia hasonló ahhoz és részben akár alkalmassá tehető egy másfajta hasznosításra is - amivel szintén foglalkozik az intézet -, vagyis a széndioxid föld alatti kőszéntelepekben történő eltárolására.
Világszerte egyre nagyobb gondot okoz a CO2 kibocsátás és a jelen állás szerint kevésbé számíthatunk a kibocsátás csökkenésére, ezért inkább a hosszú ideig történő tárolás lehet a megoldás. Fancsik szerint a hazai geológiai viszonyok lehetővé teszik azt, hogy a jelenlegi kibocsátási szintet figyelembe véve - ami nem egészen 100 ezer tonna évente – több mint száz évre megoldjuk a széndioxid eltárolását.
Az elvégzett kutatások szerint háromféle megoldás is szóba jöhet a CO2 földtani képződményekben történő hosszú idejű tárolására, ám egyrészt rendkívül drága a technológia, másrészt hiányos a törvényi szabályozás. Az EU most záruló első kibocsátás kereskedelmi időszakát és a következő, a 2008-2012-es évekre várható, mintegy 15 százalékkal csökkentett kvótákat figyelembe véve ma tonnánkénti 20-22 eurós árral számolhatunk, ehhez képest a kőszénben elnyeletett CO2 költsége nagyjából a 100 euró körüli árnál lehet versenyképes. A hazai törvényi szabályozás szerint pedig ma még nem lehet széndioxidot hulladékként eltárolni.
Már jelenleg is számos nemzetközi szervezet és hozzájuk csatlakozva elsősorban nagy olajcégek foglalkoznak ilyen jellegű kutatásokkal, mert a meglevő termelő technológiákat nem lehet 5-10 éven belül lecserélni, viszont meg kell oldani a klímaváltozást okozó, elsősorban a széndioxid kibocsátás kérdését. Francsik Tamás szerint éppen ezért már középtávon komoly gazdasági kérdéssé fog válni a széndioxid föld alatti tárolásának lehetősége. |